Budowanie domu bez pozwolenia w Polsce

Dawniej budowanie domu bez pozwolenia było powszechnym przedsięwzięciem. Można śmiało powiedzieć, że uzyskanie pozwolenia na budowę domu nie było częścią rutyny, mogłeś zbudować wszystko, co chciałeś, o ile było to na Twojej własnej posesji. Wtedy przede wszystkim, ważne było zachowanie pozytywnych relacji z sąsiadami, którzy mieszkali niedaleko placu budowy. W dzisiejszych czasach, sprawy się nieco komplikują. Jest wiele ograniczeń oraz przepisów prawnych, które w sposób surowy regulują czynność jaką jest budowanie domu bez pozwolenia.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć przed rozpoczęciem procesu budowy domu, jest to, że każda lokalizacja jest inna. Na całym świecie, każdy kraj ma swoje odgórnie ustalone zasady i standardy, które decydują o tym, czy pozwolenie jest wymagane czy też nie. Na przykład, w takich krajach jak Chiny, Rosja, Stany Zjednoczone oraz Australia i Litwa, istnieją różne surowe kodeksy budowlane, które na wiele sposobów ograniczają wolność budowy domu. Na Litwie możesz wybudować dom z garażem, jeśli nie przekracza on 80m2. Ważne jest, aby pamiętać, że przepisy nie są takie same dla wszystkich krajów, każdy kraj ma swój własny zestaw przepisów, których musisz przestrzegać. Dlatego, w pierwszej kolejności należy skontaktować się lokalnymi władzami miasta, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat budowy domu oraz pozwolenia.

W Polsce od czasu wprowadzenia rządowego projektu o nazwie „Polski Ład”, istnieje możliwość wybudowania domu bez pozwolenia do 70m2 – a z poddaszem nawet do 90m2. Głównym założeniem projektu jest, aby powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego wolnostojącego, który mieści się w całości na działce nie przekraczała wspomnianych 90m2. Oczywiście, wyraźnie widać, że regulowane przepisami prawnymi są jedynie budynki o określonej wielkości i wysokości. Jest to zwykle mierzone na podstawie powierzchni zabudowanej oraz najwyższego punktu dachu. Oznacza to, że nie potrzebujesz pozwolenia na budowę dla budynków, które nie osiągają wskazanych w przepisach parametrów. Dopóki Twój budynek nie osiągnie określonej przez prawo wielkości i powierzchni zabudowy, nie musisz prosić o pozwolenie, ponieważ zazwyczaj jest on tak mały, że prawo nie klasyfikuje go, jako budynek mieszkalny.

Wszystko ma swoje plusy, a budowa tak małego domu, nie tylko nie wymaga pozwolenia, ale również może być dużo tańsza oraz dużo szybsza. Natomiast, takie budynki jak domy prefabrykowane, domki mobilne, domki letniskowe, nie należą do kategorii „budynek do życia”, dlatego zazwyczaj nie wymaga się pozwolenia na ich budowę. Domy prefabrykowane są powszechnie dostępne i dość popularne na całym świecie. Większość z tych projektów to domy drewniane, ale są też inne, które bazują na standardowych materiałach budowlanych. W takim przypadku, musisz tylko wybrać model domu, a on jest do Ciebie dostarczany i nie musisz martwić się uzyskaniem pozwolenia na budowę – oczywiście o ile dom nie dotyka ziemi, tylko stoi na kołach lub belkach. W rezultacie jest traktowany, jako przedmiot mobilny, a nie budynek.

Można zauważyć, że prawo budowlane w Polsce znacznie się zmieniło. Dzisiaj, dom bez pozwolenia 70m2 to ogólnie przyjęty oraz regulowany prawnie standard – kiedyś w Polsce można było wybudować dom bez pozwolenia, jeśli jego metraż nie przekraczał 35m2. Widać wyraźnie, że przepisy dotyczące budowy domów niewymagających pozwolenia bardzo się zmieniły – zmieniły się na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *