Uznane wytwórnie monet lokacyjnych

Ta forma inwestycyjnego kruszcu, dostarczana jest klientom na całym świecie od ponad pięciu dekad. Niektóre z mennic, między innymi właśnie przez produkcję numizmatów o tej specyfice, zyskały niemałą popularność. Warto poświęcić im kilka poniższych akapitów tego tekstu.

Z całą pewnością na uwagę zasługuje tu na przykład przedsiębiorstwo Rand Refinery. Założono je w 1920 roku w Republice Południowej Afryki. Obecnie, jest to swego rodzaju konglomerat i jedna z najistotniejszych tego typu firm w skali globalnej. Zajmują się oni bowiem nie tylko wydobyciem, ale także obróbką nagromadzonych kruszców. Powstają tu więc takie wyroby jak między innymi złote sztabki, pamiątkowe medale, ale również różnego rodzaju numizmaty. Także te o przeznaczeniu lokacyjnym. Jednym z najważniejszych produktów, jaki rokrocznie opuszcza zakłady w Germiston jest Krugerrand. To właśnie on rozpoczął lokowanie środków w tę właśnie formę kruszcu. Pierwsze egzemplarze opuściły południowoafrykańską fabrykę w 1967 roku. Zresztą przez kilkanaście kolejnych lat, seria mogła poszczycić się mianem monopolisty. Dopiero później sytuacja zmieniła się za sprawą takich serii jak na przykład Maple Leaf, którego wytwarza się w Kanadzie. Głównym motywem, jaki można zaobserwować jest portret Paula Krugera. Jest to jedna z najbardziej kluczowych postaci dla Burów. Przez pewien czas, był on zresztą głową Republiki Południowoafrykańskiej. Na odwrocie znajdziemy z kolei sylwetkę antylopy z gatunku springbok.

Kolejną rozpoznawalną mennicą, jest z całą pewnością ta znajdująca się w Perth. To ponad dwumilionowe miasto na zachodzie kraju, również doświadczyło swego rodzaju gorączki złota. Jej swego rodzaju pokłosiem, jest właśnie wspomniane miejsce. Założono je w 1899 roku. Początkowo, produkowała ona między innymi monety w ramach funta. Nieco mniej niż sto lat później, ruszono z produkcją numizmatów lokacyjnych. Z racji, że przez pierwsze lata widniał na nich samorodek złota, znane były one właśnie jako Gold Nugget. Ta nazwa też jest zresztą czasem używana, choć nie ma ona obecnie zbyt dużo wspólnego z prawdą. Głównie przez to, że w trzy lata po rozpoczęciu wytwarzania, w 1989 roku, motyw złota zmieniono na kangury. Wiedząc, że jest to wręcz symbol kraju ze stolicą w Canberze, trudno się dziwić takiemu wyborowi. Zresztą dodajmy, że aktualna koncepcja stylistyczna różni się od siebie nieco, w zależności od roku produkcji. Zawsze są to jednak wspomniane zwierzęta. Opracowywanie nowych wzorów, nadaje jednak monetom sporo unikatowości. Może być to istotne zwłaszcza wtedy, gdyby ktoś chciał sprzedać posiadane monety kolekcjonerom. Odnośnie Gold Nugget, jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć. Na przestrzeni lat Perth Mint zaprezentowało także monety o monstrualnych wręcz wielkościach. Pierwszą z nich była ta, ważąca dziesięć kilogramów. To jednak nie był koniec, bo kolejny Kangur, ważył już stukrotnie więcej. Oba egzemplarze zagościły zresztą w księdze rekordów. Trudno się temu dziwić.

Jeśli insteresuje Cię zakup złota inwestycyjnego i wspomniananych złotych monet inwestycyjnych, warto poznać ofertę firmy Tavex, która od ponad 30 lat działa na rynku metali szlachetnych, oferując swoim klientom zakupy stacjonarne, jak i online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *